Witamy na stronach Akademii Medycyny Alternatywnej

TRWAŁOŚĆ EFEKTÓW AKUPUNKTURY

  Akupunktura, według tradycyjnej terminologii, jest to przywracanie równowagi energetycznej organizmu. Gdy uzyska się powrót do zdrowia, lub tylko częściowe cofnięcie choroby, stan ten utrzymuje się, dopóki nasz tryb życia lub czynniki zewnętrzne tego nie popsują.

 Według zasad akupunktury stan zdrowia zależy od trzech rzeczy: tego, co odziedziczyliśmy po rodzicach (geny), naszego trybu życia (odżywianie, ruch, nałogi) i czynników zewnętrznych takich jak wiatr, zimno, wilgoć, urazy mechaniczne itp. Na pierwszą z nich nie mamy wpływu, na dwie pozostałe mamy. Jeśli nie będziemy sami zaburzać równowagi energetycznej, to okres poprawy utrzyma się bardzo długo.

 Człowiek ze średniej jakości zestawem genów, prowadząc w miarę higieniczny tryb życia i korygując w razie potrzeby niewielkie zaburzenia powstające z wiekiem, powinien dożyć wieku dziewięćdziesięciu lat przy zachowaniu sprawności fizycznej i umysłowej.

 Jak korygować te zaburzenia? W pierwszej kolejności odżywianiem (zależność od klimatu, pory roku, wykonywanej pracy, wieku, konstytucji ciała) i odpowiednim trybem życia (trochę ruchu i ćwiczeń umysłowych), w drugiej kolejności stosowaniem odpowiednich ziół, a gdy to nie wystarcza - zostają jeszcze igły i - niekiedy - wytwory przemysłu farmaceutycznego, które obecnie w naszej cywilizacji są stanowczo nadużywane.

 Musimy nauczyć się ponosić sami odpowiedzialność za własne zdrowie. Zadaniem lekarza jest doradzenie, i ewentualnie interwencja, w przypadku, gdy pacjent nie jest w stanie poradzić sobie sam. Liczenie na to, że urzędnicy państwowi zadbają skutecznie o zdrowie szarego obywatela, świadczy o wielkiej naiwności liczącego.

 Nikt nie będzie żył wiecznie. Każdy kiedyś musi umrzeć. Na to człowiek nie ma wpływu. Ale na to, jak będzie żył, wpływ ma.

lek. med. Bogusław Cichoń

strona główna