Witamy na stronach Akademii Medycyny Alternatywnej

ODCZUCIA PRZY ZABIEGU AKUPUNKTURY

  Poddając się pierwszemu zabiegowi akupunktury wielu ludzi nie wierzy, że może to być niebolesne. Odczuwa się nakłucia rozmaicie, jako ciepło czy ucisk, mogą wystąpić odczucia wrażeń "energetycznych" różnych od bólu. Pacjenci czasem twierdzą, że czują się zrelaksowani. Współczesne igły do akupunktury są bardzo cienkie, rozmiaru grubszego włosa, z dokładnie oszlifowanym grotem. Są one pełne i nic się przez nie nie wstrzykuje (przy klasycznym "zastrzyku" bardziej boli wstrzykiwanie substancji leczniczej, niż samo wkłucie igły).

 Przez stulecia doskonalono techniki nakłuć i wyćwiczony akupunkturzysta przebija skórę z minimalnym lub żadnym wrażeniem bólowym. Jednak, aby wystąpił efekt leczniczy, należy trafić dokładnie w punkt akupunktury. Przy trafieniu czuje się niewielki, krótko trwający ból lub uczucie rozpychania, przejściowy ucisk, czasem podobny jak przy podawaniu zastrzyków - jest to tzw. efekt "Do Qi" (przyjście energii czi).

 Gdy igły są wbite w ciało, należy pozostać w bezruchu!

 Poruszenie się przy wbitych igłach może być trochę bolesne (ale większa krzywda pacjentowi raczej nie grozi - igły do akupunktury bywają elastyczne). 

 Żeby temu zapobiec, u pacjentów niespokojnych, np. małych dzieci, wykonuje się błyskawiczne nakłucia bez pozostawiania igieł w ciele. Małe dzieci są trzymane przez dorosłego opiekuna i krzywda się im nie dzieje (czasem trzeba przytrzymać nawet ucznia gimnazjum, który jest wyższy od rodzica).

 UWAGA! - przy pierwszym zabiegu u w miarę małego dziecka wskazany jest opiekun inny niż matka, matka niech zaczeka poza budynkiem, w którym znajduje się gabinet lekarski - ma to pozytywny wpływ na zachowanie się zarówno dziecka, jak i matki. Przemawia przeze mnie nie męski szowinizm, a ćwierć wieku doświadczeń w zawodzie lekarza - wrzaski straszą innych pacjentów, słychać tupot nóg i trzaskanie drzwiami i zmuszony jestem pobierać wtedy wyższe honorarium (tytułem odrabiania strat za niedoszłych pacjentów, którzy zbiegli z poczekalni).

  U starszych pacjentów pozostawia się igły dłużej, czasem delikatnie nimi poruszając, aby wzmocnić stymulację. Wszystko zależy od stanu pacjenta i doświadczenia lekarza.

 Podsumowując, nie jest to zabieg bolesny, jeśli pacjent współpracuje z lekarzem, a osoby postronne nie przeszkadzają

lek. med. Bogusław Cichoń

strona główna