Witamy na stronach Akademii Medycyny Alternatywnej

MEDYCYNA ALTERNATYWNA - CO TO TAKIEGO?

  Mimo olbrzymich nakładów finansowych na rozwój współczesnej medycyny akademickiej okazuje się, że nie jest ona w stanie poradzić sobie z wieloma pospolitymi dolegliwościami, takimi jak katar czy migrenowy ból głowy. Mimo wykorzystywania coraz nowszych technik diagnostycznych wspomaganych elektroniką i informatyką, mimo coraz nowszych leków farmakologicznych (nachalnie reklamowanych w telewizji oraz prasie, zarówno ogólnodostępnej, jak i fachowej), istnieją nadal dolegliwości, z którymi medycyna akademicka (przez homeopatów nazywana szkolną) nie umie sobie poradzić. Gorzej, nowoczesne leki przez swoje działania uboczne przysparzają pacjentom dodatkowych cierpień. Można zażartować, że lekarstwo to substancja, która wstrzyknięta szczurowi owocuje pracą naukową , gdyż niewiele leków przetrzymuje próbę czasu.

 Środowiska medyczne domagają się zwiększenia  publicznych nakładów na ochronę zdrowia, twierdząc że przy ich pomocy poprawią stan zdrowia społeczeństwa (jest to bzdura, przy gospodarowaniu pieniędzmi publicznymi występuje takie marnotrawstwo i zawyżanie kosztów działalności, że nawet gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne sięgnie 100% dochodu podatnika, pieniędzy i tak będzie za mało). Powstaje coraz więcej coraz węższych specjalności medycznych zajmujących się coraz mniejszymi obszarami ludzkiego ciała i coraz mniejszymi ilościami dolegliwości w dążeniu do ideału. A ideałem specjalisty jest ktoś, kto wie wszystko o niczym. I jak mówi stare porzekadło - w gąszczu drzew tracimy z oczu las, lekarze zajmują się chorobami, a tracą zainteresowanie dla pacjenta.

 System współczesnej zachodniej medycyny akademickiej, istniejący zaledwie około 150 lat, nie jest jednak jedynym istniejącym systemem medycznym i, jak na razie, nie ma monopolu na mądrość. To, że doktor zna nazwę twojej choroby, nie znaczy, że wie co to jest.

 Istnieją alternatywne systemy medyczne, znane i stosowane czasem od tysięcy lat, zajmujące się całym pacjentem , wykorzystujące współdziałanie różnych narządów do likwidacji różnych dolegliwości. Jest to tak zwana medycyna holistyczna (ang. whole = cały), traktująca pacjenta jako niepodzielną całość, a nie skupisko oddzielnych narządów. Medycyna ta, oparta na tysiącach lat doświadczeń lekarzy, kapłanów, szamanów, czarowników, zielarzy i innych osób leczących ludzi w różnych kulturach na całym świecie, istniejąca zarówno w przekazie ustnym, jak i pisemnym, potrafi czasami przywracać do zdrowia pacjentów z chorobami uznawanymi przez tzw. autorytety medyczne za nieuleczalne.

 W społeczeństwie naszym, także wśród ludzi zawodowo związanych z medycyną, wiedza o alternatywnych systemach leczniczych jest bardzo mała (lekarze czują wstręt do nauki? a może dlatego, że nie ma takiej urzędowej specjalizacji? a może nie są ciekawi, jak działa konkurencja, bo i tak zgarniają wszystkie publiczne pieniądze, przymusowo odbierane ludziom, a przez  niekompetentnych urzędników topione w tzw. publicznej służbie zdrowia). Dzięki temu na chorych ludziach, którzy szukają innych dróg ratunku w przypadku bezsilności medycyny akademickiej, żeruje mnóstwo oszustów, podających się za uzdrowicieli i wyciągających od nich pieniądze, a nie przynoszących pomocy w cierpieniu.

 Lekarze podejrzliwie patrzą na alternatywne sposoby leczenia, gdyż nie wykłada się ich na Akademii Medycznej. Pacjenci z kolei, doświadczywszy na sobie bezsilności medycyny akademickiej (mimo nakładów na reklamy leków w telewizji), tracą zaufanie do lekarzy i szukają pomocy u samozwańczych uzdrowicieli, co nie zawsze dobrze się dla nich kończy. Cudów nie ma. Niestety, wiedza o skutecznym przywracaniu ludzi do zdrowia to olbrzymia ilość informacji, gromadzona przez tysiąclecia, i nie zdobywa się jej szybko, ani łatwo, a są ludzie podający się za uzdrowicieli tylko po to, aby wyłudzić pieniądze od bliźnich, nie przynosząc pacjentowi poprawy, a czasami wyrządzając nie dające się naprawić szkody, także przez opóźnienie wdrożenia właściwego leczenia.

 Ażeby móc wybrać właściwy sposób leczenia, trzeba mieć jakieś pojęcie o powstałych w organizmie zaburzeniach prowadzących do rozwoju schorzenia, a także o wszystkich dostępnych metodach leczenia, nie tylko o jednej. Dlatego, jako lekarz posiadający zarówno dyplom ukończenia Akademii Medycznej, jak i od dziesiątków lat zajmujący się zawodowo systemami medycyny alternatywnej, chcę przedstawić jeden z nich, powstały kilka tysięcy lat temu na Dalekim Wschodzie, a stosowany na całym świecie do dziś, w krajach zarówno biednych, jak i bogatych, co dowodzi jego skuteczności.

lek. med. Bogusław Cichoń

strona główna