Witamy na stronach Akademii Medycyny Alternatywnej

ILU ZABIEGÓW POTRZEBA?

  Zwykle liczba zabiegów zależy od różnych czynników i jest ustalana indywidualnie.

 Cudów nie ma, powrót do zdrowia to proces rozciągnięty w czasie, zmian narastających latami nie da się odwrócić w ciągu chwili.

 Choroby przewlekłe wymagają większej ilości zabiegów, przy ostrych sprawach wystarczy czasem jeden zabieg. Pacjenci młodsi zwykle szybciej wracają do zdrowia, choć można uzyskać poprawę u ludzi po osiemdziesiątce (w niektórych zachodnich książkach pisze się, że nie należy leczyć ludzi po 65 roku życia, ale czy nie jest to zbyt postępowe ujęcie sprawy? gdy rozwijano system akupunktury, nie było jeszcze firm od ubezpieczenia emerytalnego, a tak w ogóle to najlepsze wyniki są wtedy, gdy się leczy młodych, pięknych, zdrowych i bogatych).

 Istnieje indywidualna wrażliwość na akupunkturę, niektórzy reagują szybciej, inni wolniej, u jednych występują burzliwe reakcje i gwałtowna poprawa, u innych proces zdrowienia przebiega stopniowo, czasem maksymalny efekt osiąga się kilka tygodni po zakończeniu nakłuć.

 Zwykle przy leczeniu dolegliwości przewlekłych stosuje się około 10 zabiegów średnio raz w tygodniu, choć czasem kilka razy w  tygodniu lub raz na kilka tygodni. Jeśli zachodzi taka potrzeba, kurację powtarza się po kilkutygodniowej lub kilkumiesięcznej przerwie.

 Czasem powrót do zdrowia następuje bardzo szybko, ale u osób starszych i mocno schorowanych proces ten przebiega wolniej i czasami udaje się uzyskać tylko częściową poprawę (nikt nie jest nieśmiertelny, a ludzie żyjący zbyt długo są wrogami instytucji zajmujących się przymusowymi ubezpieczeniami społecznymi, dlatego dla ich dobra wymyślono eutanazję staruchów w bardziej postępowych krajach Unii Europejskiej). Wtedy można przynajmniej ustabilizować przebieg choroby, zmniejszyć cierpienia i ograniczyć ilość przyjmowanych leków farmakologicznych.

 Najlepiej likwidować chorobę w zarodku. Zastarzałe dolegliwości leczy się trudniej. Stosuje się także nakłuwania profilaktyczne przy zmianach pór roku, aby nie dopuścić do rozwoju chorób. Profilaktyką jest też indywidualne ustawianie diety i trybu życia, ale o tym w innym opracowaniu.

 Jedno z medycznych praw Murphy'ego mówi: jeśli czujesz się dobrze, nie martw się - wkrótce ci przejdzie, ale nie trzeba być aż takim pesymistą.

lek. med. Bogusław Cichoń

strona główna