Witamy na stronach Akademii Medycyny Alternatywnej

KORZYSTNE DZIAŁANIE AKUPUNKTURY

  Odkąd zaczęła się promocja akupunktury w świecie Zachodu jako naturalnej metody przywracania zdrowia, dużo się zmieniło czy też poprawiło. Skuteczność akupunktury jest dobrze udokumentowana i rozciąga się daleko poza sugerowaną wcześniej użyteczność przy przewlekłych bólach czy analgezji.

 Wielu sportowców odkryło, że zabiegi akupunktury poprawiają poziom ich wydolności fizycznej.

 Na przestrzeni dziejów akupunktura ugruntowała sobie pozycję jako skuteczny system profilaktyki zdrowotnej. Wzięło się to prawdopodobnie ze sposobu finansowania opieki zdrowotnej na dworach i w pałacach starożytnych Chin: cesarz czy możnowładca płacił lekarzowi duże pieniądze, dopóki był zdrowy, gdy chorował - przestawał płacić, co uderzało lekarza po kieszeni i dopingowało go do jak najskuteczniejszego leczenia, aby znów pacjent zaczął płacić, stąd stosowanie nakłuć profilaktycznych przy zmianach pór roku, aby nie dopuścić do rozwoju poważniejszych zaburzeń, oraz podpowiadanie pacjentowi, jaki tryb życia należy prowadzić, jak się odżywiać, aby nie chorować.

 Nie interesuje mnie, co robią inni zajmujący się akupunkturą, ale ja nie wykorzystuję jej do tak zwanej "walki z nałogami". Każdy niech pije, pali czy ćpa dla własnej przyjemności i na własną odpowiedzialność. Media robią wokól tego niepotrzebny szum, a także reklamę, i dlatego niektórzy chcą spróbować nałogu, o którym mogliby się nawet nie dowiedzieć, gdyby nie telewizja, radio i prasa. Ale inni mogą przy tym uszczknąć nieco publicznego grosza, nieprawdaż?

 Wreszcie aspekt ekonomiczny: leczenie i profilaktyka przy pomocy igieł do akupunktury są dużo tańsze niż nowoczesne z wykorzystaniem najnowszych metod diagnostycznych medycyny Zachodu, leczenie farmakologiczne, skutki uboczne nakłuć są minimalne (głównie znikające po paru dniach siniaki, gdy igła trafi w naczynie krwionośne), a leczenie operacyjne (poza nagłymi wypadkami, czy w przypadku leczenia niektórych nowotworów), to zawsze porażka leczenia zachowawczego.

 Co do nowotworów, akupunktura może - przez usprawnienie działania układu odpornościowego - odwlekać w czasie ich powstawanie, tym sposobem przedłużając życie pacjentów. Umrzeć musi każdy, ale dlaczego nie zrobić tego w późnej starości, we własnym domu wśród dzieci i wnuków, przeżywszy swoje lata w pełni władz fizycznych i umysłowych, bez dodatkowych cierpień przynoszonych przez leczenie, które nie przedłuży w znaczący sposób życia?

lek. med. Bogusław Cichoń

strona główna