Witamy na stronach Akademii Medycyny Alternatywnej

AKUPUNKTURA - DEFINICJA

  Akupunktura jest spójnym systemem medycznym używanym do diagnostyki i leczenia chorób, zapobiegania zachorowaniom i ogólnej poprawy kondycji. Wykazuje skuteczność przy problemach zarówno fizycznych, jak psychicznych czy emocjonalnych. Akupunktura powstała na Dalekim Wschodzie wiele tysięcy lat temu i dzięki swej skuteczności uzyskała uznanie na całym świecie. W ogólnym zarysie sprowadza się do wbijania przez skórę cienkich jak włos, metalowych igieł (w odpowiednich miejscach!!!).

 Igły te, za pośrednictwem autonomicznego układu nerwowego, poprzez układ krążenia krwi, są w stanie oddziaływać na funkcje organizmu człowieka (i nie tylko - znana jest także akupunktura weterynaryjna) i normalizować je, powodując tym samym powrót do zdrowia w przypadku zachorowania.

  Nie ma w tym działania mocy nadnaturalnych, w igłach nie siedzą żadne chińskie diabły ani ręką akupunkturzysty nie kieruje demon! (musiałem to napisać, bo niektóre opinie tzw. "ludzi religijnych" wołają o pomstę do nieba, zresztą, ALBERT EINSTEIN twierdził, że są dwie rzeczy nieskończone - wszechświat i ludzka głupota, z tym, że co do wszechświata miał jeszcze ślad wątpliwości).

 Sztuka i nauka akupunktury polega na wyborze miejsc nakłucia i jego głębokości, wprowadzenia przez powłoki ciała igieł oraz takiej manipulacji nimi, aby uzyskać pożądane efekty. Wszystkie te czynniki determinują bodziec, który jest przekazywany od akupunkturzysty do pacjenta podczas zabiegu.

 Niektórych lekarzy (i nie tylko lekarzy) odstrasza terminologia - sterowanie przepływem energii "Qi". Jest relikt historyczny, który należy traktować jako poetycką przenośnię, zresztą medycyna długo jeszcze pozostanie raczej sztuką, niż nauką taką jak matematyka, gdyż różnorodność pacjentów i ich dolegliwości jest astronomiczna, i zanim NFZ (albo inna "kasa chorych") opracuje skuteczne jednolite procedury postępowania w określonych dolegliwościach upłynie dużo wody w Wiśle, a może nawet Słońce zdąży wcześniej zgasnąć ze starości.

 Igły za pośrednictwem autonomicznego układu nerwowego wpływają na ukrwienie narządów i umożliwiają im w ten sposób powrót do normalnego funkcjonowania, gdyż każdy organizm żywy jest homeostatem i, w pewnych granicach, sam koryguje odchylenia od normy.

 Jeśli czujesz się dobrze, nie martw się - wkrótce ci przejdzie!

lek. med. Bogusław Cichoń

strona główna